CREȘTINISM AUTENTIC
Credința adevărată
vineri, 26 iunie 2026
marți, 23 iunie 2026
De la ortodocși la baptiști - cu bune și cu rele
Covertirea
S-a întâmplat în vremea comunismului , prima dată am auzit de biserica baptistă după ce m-am mutat în alt cartier și părinții mei s-au împrietenit cu o familie de baptiști din vecini. Părinții mei s-au convertit la câteva luni de la acest eveniment, apoi treptat cu oarece rețineri specifice vârstei am început să frecventez și eu biserica . Concomitent am început să citesc biblia, ce am constatat atunci a fost faptul că creștinismul din Scripturi este altceva decât văzusem in biserica ortodoxă . Biserica descrisă în Noul Testament era total diferită de ce cunoscusem în BOR .
Biserica perfectă ?
Odată cu trecerea timpului însă am costatat că nici biserica baptistă la care aderasem nu urma ad-literam Noul Testament ci adoptase un fel de compromis o evanghelie adaptată bisericii locale, în final o altă formă de tradiție.
Pe măsură ce am acumulat experiență cunoscând și alte biseici și culte neoprotestante am costatat că fiecare biserică are propriul standard spiritual, unele sunt mai aproape de Scriptură altele mai firești și lumești. Acolo unde se predică mai intens Noul Testament biserica este mai vie și mai duhovnicească, în altele unde se predică mai intens doctrina cultului comunitatea este mai rece și mai lumească.
Bisericile neoprotestante ar reprezenta cu adevărat o apropiere de Dumnezeu dacă s-ar urma Noul Testament ad-literam dar din păcate doctrina luterană sufocă cultele pentru că nu se mai pune Scriptura pe primul loc ci doctrina .
Istoria creștinismului
Aprofundând istoria creștinismului mi-a clarificat și mai mult lucrurile. Ce a oferit greșit Martin Luther protestantismului a fost selectarea textelor din Biblie , el a promovat unele epistole și le-a criticat și marginalizat pe altele, ceea ce este inadmisibil.
Noul Testament ar trebui să aibe prioritate în învățătura bisericii și luat în întregime nu unele texte promovate altele puse pe linie moartă.
Faptele bune
La baptiști te simți confortabil atâta timp cât îți merge bine, dacă te lovește un negaz s-ar putea să ai surpriza să constați că ai rămas singur . ''Ajutorul frățesc'' nu este punctul forte al baptiștilor ci mai degrabă fiecare pentru el, ceea ce nu este deloc în acord cu învățătura lui Hristos. Cei dispuși să fie sensibili la nevoile altora sunt mai degrabă cazuri izolate.
Neoprotestanții majoritatea din păcate nu pot face distincție între înțelesul Scripturii nealterat de doctrină și cel privit prin prisma doctrinei . Doar două exemple Ev. după Matei cap 25 și Epistola lui Iacov au fost marginalizate sau reinterpretate încât înțelesul lor a fost schimbat pentru a se potrivi cu doctrina protestantă. Pe majoritatea nu interesează acest aspect, ce spune pastorul de la anvon pentru ei ''este sfânt'' se comportă ca și cum nu ar cunoaște Scriptura.
Asta nu înseamnă că la ortodocși este mai bine, și în BOR doctrina face ravagii ca peste tot, mutilând creștinismul original în fel și chip prin voia clerului, al părinților bisericești și al sinoadelor timp de milenii. Întoarcerea la Scriptură este singura variantă de a rămâne în adevăr.
sursa foto : google
.
duminică, 21 iunie 2026
sâmbătă, 20 iunie 2026
miercuri, 17 iunie 2026
Cum l-au imitat neoprotestanții pe Luther în privința marginalizării epistolei lui Iacov
Martin Luher cel care a pus bazele reformei protestante a manifestat de la bun început o repulsie față de Epistola lui Iacov (fratele Domnului ) despre care a scris în prefața Noului Testament în biblia tradusă de el că este ''epistola de paie'' și a plasato pe la sfârșitul bibliei sale.
Această prejudecată a lui Luther care ne conduce la ideea că epistola lui Iacov ar trebui marginalizată a fost preluată de cultele neoprotestante fiind inclusă în doctrina cultului și în programa institutelor teologice și prin pastori transmisă bisericilor.
În condițiile în care în bisericile neoprotestante (baptiste, penticostale etc.) pastorii predică preponderent din Efeseni 2:8-9 ''Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu'' cu aluzia că ''Faptele bune sunt o haină murdară înaintea Domnului'', în timp ce din Epistola lui Iacov se predică de 2-3 ori pe an sau niciodată se transmite un mesaj clar de marginalizare al epistolei lui Iacov.
Nu poți să deschizi subiectul faptelor că imediat dogmaticul te lovește în cap cu lozinca ''Nu suntem mântuiți prin fapte ci prin credință'' iar în această logică luteranistă faptele nu-si mai au rostul. Din moment ce ți se spune la nesfârșit că ești indreptățit prin credință și sigur mântuit în acest mod, reacția firească a omului este de a elimina interesul pentru fapte din preocuparea lui, orice alte teorii nu au acoperire în realitate.
Doctrina este cea care întoarce creștinismul apostolic pe dos (cu josul în sus) în toate cultele inclusiv la baptiști, penticostali, creștini după Evanghelie, ortodocși, luterani etc...
Astea nu sunt teorii sterile ci adevărul pur, np-ii privesc faptele cu dispreț , doar penticostalii mai au câteva acțiuni prin cele câteva organizații caritabile la nivel de biserici locale în rest cam bate vântul.
Termenul ''frate'' este păstrat doar de formă să păcălim lumea că suntem precum creștinii din biserica primară, în realitate majoritatea văd în omul de lângă el un străin cu unele preocupări comune.
Să trecem de la teorie la viața reală.
Am aflat recent cazul unui creștin în vârstă (pensionar) care a rămas fără locuință fiind singur și neavând pe nimeni .. Ce i sa propus de ''frații'' din comitet:
''Sunt case abandonate prin sate, ai putea să locuiești acolo..este adevărat că poate nu au apă va trebui să cari apă cu găleata de la distanță , unele nu au nici electricitate.''
Dar cum poate un om în vârstă , bolnav să locuiască în astfel de condiții ? Nu poate, dar atât pot să ofere ''frații'' un sfat frățesc ...
Dar ei speră să fie luați într-o zi la cer și să locuiască în palate de aur !
Am început cu Sola Scriptura și am sfârșit cu Sola Luther . Sfânta Scriptură ar trebui să fie singura autoritate nu doctrine inventate de oameni!
Dar ortodocșii cum sunt ?
Locuind într-un stat cu o populație majoritar ortooxă nu putem să nu aruncăm o privire și în curtea lor. În religia ortodoxă faptele ocupă un rol important în predicile preoților , ceea ce în principiu nu este rău pentru că Scriptura vorbește și despre fapte nu doar despre vorbe (vezi Iacov, Matei 25 etc.) . Problema este că românii ortodocși nu prea iau religia în serios și cum singuri recunosc, majoritatea sunt ''creștini'' nepracticanți. Dar printre ei sunt oameni nu foarte mulți care apreciază faptele pentru că așa au fost educați ceea ce nu este rău, dimpotrivă este în spiritul creștinismului apostolic.
luni, 15 iunie 2026
duminică, 14 iunie 2026
vineri, 12 iunie 2026
În ce mod sunt reprezentate Vechiul și Noul Testament în doctrina bisericilor neoprotestante
Majoritatea cultelor neoprotestante au inclus în doctrina lor atât Vechiul cât și Noul Testament, creștinismul provenind din religia iudaică (mozaică) este firesc să includă și Vechiul Testament care ne prezintă istoria evreilor până la Hristos.
Unele culte se folosesc de Vechiul Testament pentru a-și manipula adepții.
Astfel adventiștii se folosesc de texte din VT pentru a-și argumenta doctrina care neagă existența sufletului nemuritor
și cea a iadului..(Ezechiel 18:4, Eclesiastul 9:5 și Psalmul 146:4, care menționează că morții nu știu nimic).
Adepții ''închinării contemporane'' aduc și ei ca argument pentru introducerea în bisericile lor a tobelor și altor instrumente care generează ritmul de dans cartea psalmilor scrisă de David cu o mie de ani înainte de Hristos .
Iar Martin Luther la rândul său a introdus în dogma protestantă un verset din Isaia 64-6 .''Toţi am ajuns ca nişte necuraţi şi toate faptele noastre bune sunt ca o haină mânjită.'' acest verset egalând faptele bune cu o haină mânjită.
Acest verset a fost preluat apoi și generalizat de multe culte neoprotestante, negându-se sau minimalizînu-se în acest fel pasaje importante din Noul Testament care vorbesc despre importanța faptelor în credința creștină. Unii dogmatici np fac adevărate disertații prin care încearcă să explice de ce faptele omului nu au nici o valoare in fața lui Dumnezeu, totul bazat pe versetul din Vechiul Testament.
Cei care sar ca arși ori de câte ori aud de importanța faptelor aduc ca contrargument versetul din Efeseni 2:8-9 ''Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.'' Sărmanii, nu înțeleg că harul, credința și faptele nu se exclud, reciproc . Dacă te-ai mântui prin faptele tale degeaba a murit Hristos pe cruce, pe de altă parte chiar Hristos și apostolul Pavel au vorbit despre importanța faptelor și atunci cum îți permiți să nesocotești acest aspect ?
O credință creștină autentică ține cont de o regulă fundamentală și anume nu se face un ghiveci din Noul și Vechiul Testament ci: Se pune Noul Testament pe primul loc iar textele din Vechiul Testament sunt promovate în măsura în care sunt confirmate de Noul Testament.
Chiar dacă Vechiul Testament este inclus în biblie alături de Noul Testament nu poți să faci un ghiveci din cele două pentru că se referă la două religii diferite creștinism și iudaism, au lucruri în comun dar și lucruri care le despart.
Noul Testament nu confirmă inexistența sufletului nemuritor și a iadului , nu confirmă că la biserică poți să faci spectacol cu toate instrumentele posibile și nu confirmă că faptele bune sunt o cârpă murdară înanitea Domnului,ci dimpotrivă rodul unei vieți schimbate de Hristos. Nu ai rodul înseamnă că nu ești creștin născut din nou deci nu ești copilul lui Dumnezeu.
Predicatorii care predică într-un an 60% din Vechiul Testament și numai 40% din Noul Testament îi putem consiera eretici cu diplomă !
.
.
joi, 11 iunie 2026
marți, 9 iunie 2026
miercuri, 3 iunie 2026
Sunt faptele bune o cârpă murdară înaintea Domnului ?
Există această mentalitate printre neoprotesanți că faptele bune sunt ,''o haină murdară înaintea Domnului''. Foarte probabil această alegație ați auzito în biserică într-un ghiveci de predică din care nu ați înțeles nimic.
Nu există nicăieri în Noul Testament o astfel de afirmație că faptele bune sunt haină murdară înaintea Domnului - această afirmație nu aparține învățăturii creștine. Este adevărat că unii pastori citează un verset din Vechiul Testament - Isaia 64-6 cu un conținut asemănător dar într-un alt context .
marți, 2 iunie 2026
sâmbătă, 30 mai 2026
Este adevărat că nu mai este nevoie de fapte în creștinism ? Filipeni 2: 12
Teologia ortodoxă ne spune că pentru mântuire avem nevoie de credința în Hristos dar și de fapte care să confirme atașamentul nostru la valorile creștine.
Teologia protestantă în schimb neagă vehement necesitatea faptelor în vederea mântuirii și în general minimalizează importanța faptelor deși există suficiente versete în biblie care să confirme importanța faptelor în creștinism.
Sunt două motive care stau la baza convingerilor teologilor neo/protestanți care susțin idea că nu avem nevoie de fapte în creștinism, primul motiv doctrina conepută de Luther - Sola Fides adică Numai Credința și al doilea motiv traducerea Cornilescu a bibliei care are o influență luterană clară.
Să luăm un exemplu concludent Filipeni 2 :12
În versiunea Cornilescu cea mai folosita de neoprotestanti scrie „Astfel dar, preaiubiților, după cum totdeauna ați fost ascultători, duceți până la capăt mântuirea voastră, cu frică și cutremur, nu numai când sunt eu de față, ci cu mult mai mult acum, în lipsa mea. ”
In versiunea ortodoxa suna altfel : „Drept aceea, iubiţii mei, precum totdeauna m-aţi ascultat, nu numai când eram de faţă, ci cu atât mai mult acum când sunt departe, cu frică şi cu cutremur lucraţi mântuirea voastră;”
Asemănător este și in biblia catolică . „De aceea, iubiţii mei, aşa cum aţi ascultat întotdeauna, nu numai în prezenţa mea, ci cu atât mai mult în absenţa mea, lucraţi la mântuirea voastră cu teamă şi cutremur!”
Chiar si versiunea protestantă în engleza sună asemănător : ” Therefore, my dear friends, as you have always obeyed–not only in my presence, but now much more in my absence–continue to work out your salvation with fear and trembling” (NIV, KJV etc.) .
Tradus in romana ( alt traducător decât google) :
De aceea, dragii mei prieteni, după cum v-ați ascultat întotdeauna – nu numai în prezența mea, ci și acum mult mai mult în absența mea – continuați să lucrați cu frică și cutremur mântuirea voastră.
Dear friends, you always followed my instructions when I was with you. And now that I am away, it is even more important. Work hard to show the results of your salvation, obeying God with deep reverence and fear.(New living translation)
Traducerea în română :
Dragi prieteni, ați urmat întotdeauna instrucțiunile mele când am fost cu voi. Și acum că sunt plecat, este și mai important. Muncește din greu pentru a arăta rezultatele mântuirii tale, ascultându-L pe Dumnezeu cu adâncă reverență și frică.
O traducere evanghelică recenta a Noului Testament în limba română este identică cu cea ortodoxa și catolică. „De aceea, preaiubiții mei, așa cum întotdeauna ați ascultat, nu doar în prezența mea, ci mult mai mult acum, în lipsa mea, lucrați pe deplin mântuirea voastră, cu frică și cutremur’.
Aceasta se pare că este traducerea corectă si nu este un detaliu nesemnificativ, acest verset spune că trebuie să faci ceva să acționezi în afara credinței teoretice.
Dar asta contravine clar doctrinei luterane care spune că numai credința singură este suficientă pentru mântuire - această doctrină fiind îmbrâțișată cu entuziasm și de neoprotestanți pentru că este una convenabilă să te știi sigur mântuit , justificat numai prin credință, fără să miști un deget.
De altfel într-un video recent un teolog ortodox neagă că doctrina ortodoxă prevede mântuirea prin fapte ...Câte fapte ar trebui să faci să fi mântuit ? aici și preoții ortodocși au o ințelegere diferită a mântuirii și rolul faptelor.
https://www.youtube.com/watch?v=6EMAZLONNTs
Teologia ortodoxă care își are bazele doctrinare în sinoadele din sec. III, IV și părinți bisericești are suficiente erori și adăugiri nescripturale, nu faptul că se pune accentul pe fapte este marea problemă a ortodoxiei, cum sunt tentați să creadă occidentalii.
În creștinism din păcate fiecare are ''adevărul'' lui și nu este corect, adevărul este unul singur , trebuie să ne străduim să îl aflăm, studiind comparativ mai multe versiuni ale bibliei.
În 1990 pastorii de atunci ai biseicii baptiste ''Emanuel''Oradea, Paul Negruț și Iosiv Țon au declarat că intenționează împreună cu alți teologi să realizeze o nouă traducere a biblie versiunea Cornilscu folosind un limbaj arhaic este depășit pentru secolul XXI. Se pare că chiar s-au realizat câteva traduceri contemporane ale bibliei dar s-a preferat totuși păstrarea traducerii Cornilescu în biserici . De ce ? Pentru că este adaptată cel mai bine la teologia luterană iar promovarea doctrinei este pusă pe primul loc.
Pe credincioși indiferent de cult îi interesează în primul rând să se adapteze la doctrina cultului, puțini caută adevărul.
..
joi, 28 mai 2026
marți, 26 mai 2026
Martin Luther versus Epistola lui Iacov - Anabaptiștii versus Luteranii
O analiză obiectivă referitor la reforma protestantă din perspectivă evanghelică cu detalii surprinzătoare din corespondența privată a lui Luther
Doctrinele voinţei sclave, supuse naturii păcătoase, a predestinării şi a salvării prin credinţă teoretică a dus în Protestantism la scuzarea păcatului.
Această combinaţie periculoasă a provocat asaltul Anabaptist asupra eticii Protestante.









