Covertirea
S-a întâmplat în vremea comunismului , prima dată am auzit de biserica baptistă după ce m-am mutat în alt cartier și părinții mei s-au împrietenit cu o familie de baptiști din vecini. Părinții mei s-au convertit la câteva luni de la acest eveniment, apoi treptat cu oarece rețineri specifice vârstei am început să frecventez și eu biserica . Concomitent am început să citesc biblia, ce am constatat atunci a fost faptul că creștinismul din Scripturi este altceva decât văzusem in biserica ortodoxă . Biserica descrisă în Noul Testament era total diferită de ce cunoscusem în BOR .
Biserica perfectă ?
Odată cu trecerea timpului însă am costatat că nici biserica baptistă la care aderasem nu urma ad-literam Noul Testament ci adoptase un fel de compromis o evanghelie adaptată bisericii locale, în final o altă formă de tradiție.
Pe măsură ce am acumulat experiență cunoscând și alte biseici și culte neoprotestante am costatat că fiecare biserică are propriul standard spiritual, unele sunt mai aproape de Scriptură altele mai firești și lumești. Acolo unde se predică mai intens Noul Testament biserica este mai vie și mai duhovnicească, în altele unde se predică mai intens doctrina cultului comunitatea este mai rece și mai lumească.
Bisericile neoprotestante ar reprezenta cu adevărat o apropiere de Dumnezeu dacă s-ar urma Noul Testament ad-literam dar din păcate doctrina luterană sufocă cultele pentru că nu se mai pune Scriptura pe primul loc ci doctrina .
Istoria creștinismului
Aprofundând istoria creștinismului mi-a clarificat și maimult lucrurile. Ce a oferit greșit Martin Luther protestantismului a fost selectarea textelor din Biblie , el a promovat unele epistole și le-a criticat și marginalizat pe altele, ceea ce este inadmisibil.
Noul Testament ar trebui să aibe prioritate în învățătura bisericii și luat în întregime nu unele texte promovate altele puse pe linie moartă.
Faptele bune
La baptiști te simți confortabil atâta timp cât îți merge bine, dacă te lovește un negaz s-ar putea să ai surpriza să constați că ai rămas singur . ''Ajutorul frățesc'' nu este punctul forte al baptiștilor ci mai degrabă fiecare pentru el, ceea ce nu este deloc în acord cu învățătura lui Hristos. Cei dispuși să fie sensibili la nevoile altora sunt mai degrabă cazuri izolate.
Neoprotestanții majoritatea din păcate nu pot face distincție între înțelesul Scripturii nealterat de doctrină și cel privit prin prisma doctrinei . Doar două exemple Ev. după Matei cap 25 și Epistola lui Iacov au fost marginalizate sau reinterpretate încât înțelesul lor a fost schimbat pentru a se potrivi cu doctrina protestantă. Pe majoritatea nu interesează acest aspect, ce spune pastorul de la anvon pentru ei ''este sfânt'' se comportă ca și cum nu ar cunoaște Scriptura.
Asta nu înseamnă că la ortodocși este mai bine, și în BOR doctrina face ravagii ca peste tot, mutilând creștinismul original în fel și chip prin voia clerului, al părinților bisericești și al sinoadelor timp de milenii. Întoarcerea la Scriptură este singura variantă de a rămâne în adevăr.
sursa foto : google
.
